П`ятниця, 19.04.2024, 05:25
Вітаю Вас Гість | RSS

Каталог статей

Головна » Статті » 1914-1936 » Армії Української Народної Республіки і Української Держави

Самутін Петро

Петро́ Зо́тович Саму́тін (* 1 серпня 1896 с.Ташань,нині Переяслав-Хмельницького р-ну Київщини — †14 вересня 1982 м.Балтимор, США) — український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, дипломований майор польської армії.

Народився в селі Ташані на Полтавщині (нині Переяслав-Хмельницький район Київської області). Навчався у Полтавській агрономічній школі, а згодом у Петровсько-Розумовській гімназії в Москві за стипендією Полтавського земства.

У 1914 році, на початку Першої світової війни пішов добровольцем російської армії. Закінчив у 1916 році Другу київську школу старшин, після чого був відправлений на Західний фронт до 24-го туркестанського полку. З 1917 року служив у 15-му Шліссельбурзькому полку 6-го армійського корпусу в ранзі поручика. Воював на російсько-німецькому фронті в Галичині. Під Конюхами на Тернопільщині поранений, лікувався в Києві та Полтаві. Після одужання повернувся до війська. В липні — вересні 1917 брав активну участь в українізації російського 6 армійського корпусу. Делегат 2-го і 3-го Всеукраїнських військових з'їздів, сприяв реалізації рішень цих з'їздів у військах.

1918 року за гетьманату закінчив Інструкторську школу старшин, служив у 2-му Волинському та 28-му Стародубському полках.

У добу Директорії УНР служив на посадах помічника командира полку та командир куреня, брав участь у боях із більшовиками та денікінцями.

1920 року разом з УНР відступає до Польщі[2]. Взимку 1920 приєднався до 6-ї стрілецької Січової дивізії генерала Марка Безручка, яка формувалася у Бересті. Був командиром сотні, комендантом штабу дивізії. Брав участь у Польсько-радянській війні 1920, зокрема, в наступі на Київ, відзначився в обороні Замостя, в якій 6-а стрілецька Січова дивізія зупинила наступ на Варшаву 1-ї кінної армії під керівництвом Семена Будьонного.

Внаслідок інтернування Армії УНР потрапив до Польщі. Перебував у таборі для інтернованих спочатку в Александруві-Куявському, а потім у Щипіорні.

В серпні 1921 року Петра Самутіна було нелегально вислано на Україну для підготовки антибільшовицького повстання під проводом Юрія Тютюнника, яке ввійшло в історію як Другий зимовий похід. Після двох років підпільної роботи в Україні повернувся до Польщі.

Під час перебування в таборі закінчив Каліські курси генерального штабу, отримавши звання старшини. Після курсів перебував у таборі для інтернованих, замість військової діяльності займаючись культурною, зокрема, брав участь у турне Європою хору бандуристів під керівництвом Дмитра Котка.

Після розформування таборів перейшов на службу до польської армії, де з 1928 — 1939 перебував на контрактовій службі. У 1931 — 1933 навчався у Вищій військовій школі у Варшаві, після закінчення якої отримав звання майора.

Учасник німецько-польської війни 1939 року у складі польської армії, обіймав посаду помічника начальнику штабу етапів армії Модлін у генерала Пшеджемірського. Взятий у полон біля Грубешева. Після звільнення з полону став служити в німецькій армії. Воював на Східному фронті з 1941 року.

  У 1943 р. був одним із ініціаторів створення у складі вермахту Українського визвольного війська.


Після Другої світової війни проживав у Баварії, а 1954 року емігрував до США, спочатку до Баффало, а з 1965 року — до Балтимора. Діяв в українських громадських і комбатантських організаціях.

Уряд Української Народної Республіки в екзилі присвоїв йому звання генерал-хорунжого.

Автор низки статей, присвячених історії визвольних змагань та історії збройних сил СРСР.

Помер 14 вересня 1982 року в Балтиморі, штат Меріленд, похований 18 вересня на українському православному цвинтарі в Саут-Баунд-Бруку, штат Нью-Джерсі.

Автор фото Юрій Самсон



Джерело: http://uk.wikipedia.org/wiki/Самутін_Петро_Зотович
Категорія: Армії Української Народної Республіки і Української Держави | Додав: andriy (12.07.2011)
Переглядів: 1351 | Коментарі: 1 | Теги: Самутин, Балтимор, Самутін, Саут- Баунд-Брук, Ташань | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Статистика