Лебідь Микола Дмитрович – гімназист. Син козака із с.Вертіївка — Дмитра Климентійовича. Член чернігівського комітету Української партії соціалістів- революціонерів, активіст «Просвіти». Помер у 18 років від гнійного запалення мозку після вогнепального поранення. За переказами мав, він друзів серед тих, хто брав участь у бою під Крутами, там і отримав поранення в голову та живіт, помер на руках у матері. Похорони гімназиста Лебедя викликали в Чернігові великий резонанс. За свідченням місцевої преси, на похороні 9 лютого «народу було багато, особливо шкільної молоді». Але представники більшовицької влади «не дали можливості говорити».
Фактично то була перша антибільшовицька маніфестація в Чернігові. Є інша версія якої дотримується проф. Володимир Бойко з Кафедри історії слов’ян ЧДПУ ім.. Т.Г.Шевченко. Так Микола Лебідь активний член „Просвіти” загинув під час першого захоплення Чернігова більшовиками на Валу, коли намагався підняти жовто-блакитний прапор. Його смерть стала справжньою українською маніфестацією в Чернігові. Тож цілком можливо за цією версією подій, що саме загибель Миколи описується в «Українському поліссі» за 6 листопада 1941 р., автором якого є Іван Чигирин. «…на високій горі, біля Десни, що зветься «Вал», спинився юнак, світло-ясними очима подивився на своє рідне українське місто … потім вступив вперед і розгорнув жовто-блакитний прапор і підніс його вгору ...Та недовго майорів прапор. До нього підлетіло двоє жидів з червоними пов’язками на рукавах, вхопили його і пошматували прапор. Юнак пручався, але коритись не хотів. Жид ударив його в лице. Він похитнувся, червона кров залила козакові одежу.
-- Не скорюся, кляті жидюги,--вигукнув козак
-- Не скорюся,--за неньку Україну вмираю,-- не скорюся.
Пролунав постріл і козак назавжди закрив світло-ясні очі...”
Могила Лебедя була чи не єдиною, де надпис на могильному камені (з прикріпленим бронзовим тризубом) був українською мовою: «Щирий син України. Микола Лебідь. Народився року 1899 грудня 4. Вбитий року 1918 січня 30. Пером тобі земля, любий сину». Матеріали і фото надав Олександр Ясенчук, Чернігів.
|