Неділя, 22.09.2019, 08:25
Вітаю Вас Гість | RSS

Каталог статей

Головна » Статті » 1914-1936 » Армії Української Народної Республіки і Української Держави

Лебідь Микола
Лебідь Микола Дмитрович – гімназист. Син козака із с.Вертіївка — Дмитра Климентійовича. Член чернігівського комітету Української партії соціалістів- революціонерів, активіст «Просвіти». Помер у 18 років від гнійного запалення мозку після вогнепального поранення. За переказами мав, він друзів серед тих, хто брав участь у бою під Крутами, там і отримав поранення в голову та живіт, помер на руках у матері.
Похорони гімназиста Лебедя викликали в Чернігові великий резонанс. За свідченням місцевої преси, на похороні 9 лютого «народу було багато, особливо шкільної молоді». Але представники більшовицької влади «не дали можливості говорити».

Фактично то була перша антибільшовицька маніфестація в Чернігові.


Є інша версія якої дотримується проф. Володимир Бойко з Кафедри історії слов’ян ЧДПУ ім.. Т.Г.Шевченко. Так Микола Лебідь активний член „Просвіти” загинув під час першого захоплення Чернігова більшовиками на Валу, коли намагався підняти жовто-блакитний прапор. Його смерть стала справжньою українською маніфестацією в Чернігові. Тож цілком можливо за цією версією подій, що саме загибель Миколи описується в «Українському поліссі» за 6 листопада 1941 р., автором якого є Іван Чигирин. «…на високій горі, біля Десни, що зветься «Вал», спинився юнак, світло-ясними очима подивився на своє рідне українське місто … потім вступив вперед і розгорнув жовто-блакитний прапор і підніс його вгору ...Та недовго майорів прапор. До нього підлетіло двоє жидів з червоними пов’язками на рукавах, вхопили його і пошматували прапор. Юнак пручався, але коритись не хотів. Жид ударив його в лице. Він похитнувся, червона кров залила козакові одежу.

-- Не скорюся, кляті жидюги,--вигукнув козак

-- Не скорюся,--за неньку Україну вмираю,-- не скорюся.

Пролунав постріл і козак назавжди закрив світло-ясні очі...”

Могила Лебедя була чи не єдиною, де надпис на могильному камені (з прикріпленим бронзовим тризубом) був українською мовою: «Щирий син України. Микола Лебідь. Народився року 1899 грудня 4. Вбитий року 1918 січня 30. Пером тобі земля, любий сину».

Матеріали і фото надав Олександр Ясенчук, Чернігів.

Категорія: Армії Української Народної Республіки і Української Держави | Додав: andriy (27.06.2011)
Переглядів: 892 | Теги: Чернігів, Лебідь | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Статистика